twitter
test

15 Ιουνίου 2009

Δυσκολή νίκη για Βραζιλία

Έστω και στο τέλος η Βραζιλία με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα βασικό σε όλη την αναμέτρηση, έκαμψε την αντίσταση της Αιγύπτου με 4-3 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο κύπελλο Συνομοσπονδιών. Η ομάδα του Κάρλος Ντούνγκα ξεκίνησεν εντυπωσιακά και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3-1, αλλά στην επανάληψη οι πρωταθλητές Αφρικής κατάφεραν να αιφινδιάσουν πλήρως και να φέρουν το παιχνίδι στην ισοπαλία, πριν ο Κακά στο τέλος από την άσπρη βούλα να δώσει τη νίκη στη "σελεσάο" αποφεύγοντας έτσι την έκπληξη.

Η Βραζιλία ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά και στην πρώτη της επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή της Αιγύπτου, προηγήθηκε με τον Κακά στο 5ο λεπτό με τους αμυντικούς απλά να παρακολουθούν τον Βραζιλιάνο σταρ να σκοράρει. Η απάντηση ήρθε άμεσα και στο 9ο λεπτό ο Ζιντάν έκανε το 1-1. Ξανά όμως, η "σελεσάο" πήρε άμεσα προβάδισμα. Ήταν το 12ο λεπτό όταν ο Ελάνο εκτέλεσε το φάουλ και ο Λουίς Φαμπιάνο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει όταν ο Ζουάν με νέα κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Στην επανάληψη όμως, η Αίγυπτος μπήκε με στόχο να κάνει την έκπληξη και μέσα σε δύο λεπτά σημείωσε ισάριθμα τέρματα με τους Σάουκι (54') και Ζιντάν (55').

Οι Βραζιλιάνοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα με τα αμυντικά προβλήματα που παρουσίασαν να ήταν κάτι παραπάνω από εμφανή. Τελικά, κι ενώ η Αίγυπτος κρατούσε στα χέρια της ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, ήρθε στο 90'το χέρι του Μουχαμάντι να κρίνει το ματς. Ο αμυντικός των "Φαραώ" με το χέρι έδιωξε την μπάλα κι ενώ κατευθυνόταν στα δίχτυα με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα και ο διαιτητής να σφυρίξει το πέναλτι. Ο Κακά δεν αστόχησε κι έκανε το 4-3.

Οι συνθέσεις:

Βραζιλία (Κάρλος Ντούνγκα): Σέζαρ, Λούσιο, Ζουάν, Μέλο, Κλέμπερ (83΄ Σάντος), Ελάνο (63΄ Ραμίρεζ), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Λουίς Φαμπιάνο, Κακά, Ρομπίνιο (63΄ Πάτο), Ντάνι Άλβες

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Χασάν Σεχάτα): Ελ Χανταρί, Αχμέντ Σαίντ, Χανί Σαίντ, Φατί, Χόσνι (75΄ Μουχαμάντι), Ζιντάν, Σάουκι, Μοαουάντ, Χασάν (53΄ Έιντ), Γκομαά, Τρίκα